نداشتن اراده در رژیم لاغری

تقریبا همه ی آدم های کره زمین قصد انجام کاری رو داشتن که نیاز به اراده بوده. مثل خود شما که در حال خوندن مقاله نداشتن اراده در رژیم لاغری و راهکار شگفت انگیز علم برای آن هستید. تا حالا شده بخوای رژیم لاغری بگیری و تغذیه سالمتری داشته باشی اما اراده ی ضعیف مانع راهت بشه و بگی اراده واسه لاغری ندارم ؟ یا مثلا بخوای سیگار کشیدن رو کنار بذاری اما باز هم اراده ضعیف مثل کوهی رو سرت خراب بشه و بگی وای من اراده ندارم؟ کمتر شیرینی بخوری یا آروم تر غذا بخوری و یا هزار یای دیگه که اراده ضعیف باعث خراب شدن اون تصمیم شده.

پس همونجور که گفتیم این اتفاق برای همه ی مردم کره زمین پیش اومده که می خوان عادت ناسالم روزمره ای و تغییر بدن اما اراده بزرگترین مانع برای ادامه ی چالش بوده. این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده که قصد تغییر در عادتی روزمره دارید اما نداشتن اراده در رژیم لاغری مثل غول چند سری شده که نمی تونید شکستش بدید. پس ادامه ی مقاله رو بخونید.

تحقیق دانشمندان

از سال 1960 به بعد دانشمندان زیادی بر روی اراده تحقیق و آزمایش کردند. نتیجه ی این آزمایشات منجر شد تا درک دقیق تری از اراده بشر به دست آوریم. اجازه بدید از آزمایشات علمی شروع کنیم. این مقاله اراده برای لاغری رو تقویت خواهد کرد.

در دهه ،1960 دانشمندان دانشگاه استنفورد در آزمایشی مخصوص اراده ی گروهی از بچه های چهار ساله را تحلیل کردند. در این آزمایش بچه ها وقتی وارد اتاق می شدند ظرفی حاوی 2 شکلات خوشمزه می دیدند، به آنها پیشنهاد شد که شکلات ها رو بخورند، اما اگر دو دقیقه صبر می کردند، می توانستند 2 شکلات دریافت کنند. پس از این پیشنهاد، محقق اتاق را ترک کرد. بعضی از بچه ها در برابر وسوسه شان تسلیم شدند و به محض آنکه محقق اتاق را ترک کرد، شکلات خود را خوردند. اما حدود 30 % از آنها توانستند بر وسوسه ی خود غلبه کنند و زمانی که محقق پس از پانزده دقیقه بازگشت، دو برابر از آنها پذیرایی کرد. دانشمندانی که همه چیز را از پشت آینه ای دو طرفه تحت نظر داشتند، به دقت تشخیص دادند کدام یک از بچه ها از کنترل فردی کافی برای دریافت شکلات دوم برخوردار بودند.

 

 

سالها بعد، دانشمندان توانستند بسیاری از شرکت کنندگان خردسال را برای ادامه ی تحقیق پیدا کنند. در آن زمان، آنها دانش آموز دوره ی دبیرستان بودند. محققان سوالاتی از آنها پرسیدند: درباره نمراتشان، توانایی حفظ دوستی و ظرفیتتشان در مقابله ما مشکلات مهم.

محققات دریافتند که بچه های چهار ساله ای که توانسته بودند خشنودی خود را به مدت بیشتری به تعویق بیندازند، در مقایسه با دیگران، امتیاز و نمرات بهتری را کسب می کنند. آنها به طور میانگین، 210 امتیاز بالاتر از بقیه داشتند. مهم از همه این افراد کمتر به سراغ مواد مخدر، غذاهای مضر و سبک زندگی ناسالم رفته بودند.

در واقع، هنگامی که بچه ها عادت به تاخیر انداختن تمایلاتشان را بیاموزند، این عادت به بخش های دیگر زندگی شان نیز نفوذ خواهد کرد. نتیجه ی این تحقیق تقریبا 15 سال هست که بارها در جهان تکرار شده و به ما این نکته را گوشزد می کند که اگر بتوانیم در برابر وسوسه ها مقاومت بیشتری داشته باشیم و از اراده ی خود استفاده کنیم، بهتر می توانیم وسوسه های دیگری مانند غذای ناسالم، سیگار ، مواد مخدر و ….. را کنترل کنیم.

رژیم حوروس فیت چی هست ؟

ای وای شما هنوز با بهترین رژيم دنیا آشنا نشدی !!! بدو بدو دکمه ی زیر رو کلیک کن

رژیم حوروس فیت چی هست ؟

ای وای شما هنوز با بهترین رژيم دنیا آشنا نشدی !!! بدو بدو دکمه ی زیر رو کلیک کن

اما چرا اراده برای لاغری تا به این حد در افراد ضعیف است ؟

خب بگذارید اینجوری به شما بگویم.اینکه معمولا در رژیم های غذایی شکست می خورید تقصیر شما نیست، تقصیر طراحی رژیم هاست. و این قضیه فقط و فقط مربوط به ایران نیست، همه ی جهان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. طبق آماری که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ارائه کرده، 73% از کسانی که به واسطه ی رژیم لاغری  کاهش وزن داشته اند یا شکست خوردند یا پس از رژیم لاغری دوباره افزایش وزن پیدا کرده اند.  

می پرسید چرا اراده رژیم ندارم ؟

اگر قبلا رژیم غذایی گرفته باشید می دانید که پس از مراجعه به کارشناس های تغذیه برنامه غذایی مانند تصاویر زیر را دریافت می کنید.

 

این برنامه های غذایی به گونه ای تنظیم شده اند تا تمام مواد مورد نیاز بدن شما را تامین کنند و بتوانند با شیب سالمی کاهش وزن در پی داشته باشند. اما مشکل بزرگی در اینگونه طراحی رژیم ها هست. مشکل از آنجایی شروع می شود که شما باید از اولین روز شروع به رژیم به کل برنامه غذایی خود وفادار باشید و مو به مو آن را اجرا کنید. در صورتیکه این رژیم لاغری به هیچ عنوان عادت های زندگی، سبک غذا خوردن و میزان اراده ی شما را در نظر نگرفته است.

فرد در روز های اول به دلیل انگیزه زیاد به رژیم وفادار است اما در اولین زمان استرس ، دعوا یا شرایط غیر مساعد دوباره رژیم شکسته می شود.

وقتی خودت رو مجبور می کنی که چالش سختی رو انجام بدی، شاید به دلیل انگیزه، روزهای اول انرژی بیشتری داشته باشی، اما اگر یه روز نتونی به کل چالشت عمل کنی باعث میشه احساس سرخوردگی بهت دست بده. احساس کنی اراده ت ضعیف شده و رژیم لاغری اصلا نمی تونه کاری برات انجام بده.به خودت بگی اراده رژیم ندارم،اراده ندارم لاغر شم و کلی جمله بد دیگه. در واقع مغز از تغییر زیاد و ناگهانی اصلا خوشش نمیاد و دنبال بهونه می گرده تا سریع همه چی رو به روال قبل برگردونه.

دانشمندان دست به کار تقویت اراده شدند

در اواسط دهه ی 90 میلادی، گروهی از روانشناسان مقطع دکترا ، از جمله فردی به نام مارک موراون طی انجام آزمایشاتی پر هزینه و وقت گیر دریافتند اراده مانند ماهیچه دست و پا است. هر چه سخت تر کار کند، بیشتر خسته می شود یا نیروی کمتری برای مابقی چیزها باقی می گذارد.

دانشمندان با تکیه بر یافته های این تحقیقات، علت چرایی پدیده های گوناگونی مانند اشتباهات خاموش پزشکی، شکست در رژیم غذایی و بسیاری از اتفاقات شبیه به اینها را دریافتند. اما این سنجش تا کجا ادامه دارد ؟ آیا به کارگیری ماهیچه های اراده آنها را قوی تر می کنند ؟ آیا همانطور که عضله های بازو می توانند با استفاده از دمبل و برنامه های ورزشی تقویت شوند، می توان ماهیچه های اراده را به همین روش تقویت کرد ؟

در سال 2006 ، دو محقق استرالیایی به نام های مگان اوتن و کن چنگ سعی کردند با تمرین اراده، به این سوال پاسخ دهند. آنها چند فرد بین سنین 18 تا 50 سال را در برنامه تربیت بدنی خود ثبت نام کردند و به مدت دو ماه ، به آنها تمرین وزنه برداری ، آموزش مقاومت و تمرینات روزمره ی ایروبیک دادند. آنها هر هفته به باشگاه می رفتند و با برنامه ای که این 2 دانشمند طراحی کرده بودند، خود را به تمرین هر چه بیشتر وامی داشتند تا از این طریق اراده شان را بیش از پیش تقویت کنند.

پیش از شروع آزمایش بیشتر شرکت کنندگان از بین افراد تنبل انتخاب می شدند. کسانی که فقط می خوردند و تلویزیون نگاه می کردند. دو ماه بعد، محققان زندگی شرکت کنندگان را بررسی کردند تا دریابند آیا کسانی که در باشگاه از اراده ی بیشتری استفاده می کنند  در خانه هم این رویه را دنبال می کنند یا خیر ؟

نتیجه بررسی این افراد 2 ماه بعد از آزمایش نشان داد که هر چقدر افراد زمان بیشتری در باشگاه صرف می کردند، کمتر سیگار می کشیدند و کمتر از مشروبات الکلی و مواد غذایی کافئین دار و بی خاصیت استفاده می کردند. اوتن و چنگ که تصور می کردند شاید ورزش باعث ایجاد چنین نتیجه ای می شود تصمیم گرفتند آزمایش دیگری طراحی کنند.

آزمایش بعدی هم چنین نتیجه ای در بر داشت. 29 نفر از کسانی که ثبت نام کرده بودند خواسته شد طی برنامه ای میزان پس انداز خود را افزایش بدهند. از آنها خواسته شد از کارهایی مانند غذا خوردن در رستوران یا رفتن به سینما امتناع کنند. از شرکت کنندگان درخواست شد تا جزئیات خریدهایشان را یادداشت کنند. با رشد بیشتر افراد در برنامه ، شرایط مالی آنها پیشرفت کرد. جالب تر اینکه آنها کمتر سیگار می کشیدند و مشروبات الکلی و مواد غذایی کافئین دار کمتری استفاده می کردند.

این آزمایش همانند تحقیق ورزشی بود. اگر افراد ماهیچه های اراده ی خود را در بخشی از زندگی شان تقویت می کردن، چه در باشگاه ورزشی و چه در مدیریت برنامه ی مالی، آن توانایی بر برنامه غذایی و کاری آنها نیز تاثیر می گذاشت. تقویت هرچه بیشتر اراده روی همه چیز تاثیر می گذارد.

همه ی اینها درست. با اراده ضعیف چه کنیم ؟ 

خیلی از ماها وقتی می خواهیم تغییری ایجاد کنیم، هدف های بزرگ و سخت برای خودمون می ریزیم. مثلا می خوام 20 کیلو کاهش وزن تو 3 ماه داشته باشم. یا از امروز دیگه سیگار نکشیم. دیگه شیرینی نخوریم. اما غافل از اینکه سنگ بزرگ، نشونه ی نزدن.

همونطور که قبلا هم اشاره کردیم. وقتی بعد از چند روز نتونیم به اون هدف بزرگی که برای خودمون ریختیم عمل کنیم، احساس سرخوردگی میاد سراغمون. احساسی که باعث میشه فکر کنیم آدم بی اراده و تنبلی هستیم. ولی حواسمون نیست از پایه کار رو اشتباه شروع کردیم.

خب حالا از کجا شروع کنیم ؟

از یه کار ساده، یه کاری که مثل آب خوردن باشه. وقتی می خوای رژیم بگیری و لاغر بشی به جای اینکه تصمیم بگیری شب ها شام نخوری یا سرخود کم خوری بکنی. از چالش آب خوردن اول صبح شروع کن. اگه می خوای سیگار نکشی به جای اینکه بگی من دیگه سیگار نمی کشم. به خودت بگو من تا 3 روز می خوام تا ظهر سیگار نکشم. یه چالش ساده برای خودت بذار.

اگه اضافه وزن داری یا عادت های غذاییت باعث شده شکم و پلهو دربیاری ، اراده ی تغییر رو باید اصولی در خودت ایجاد کنی. رژیم تخصصی حوروس فیت تنها رژیم لاغری در ایران هست که با توجه به اصول ارادی مغز طراحی شده. این رژیم ها با چالش های ساده ای برنامه ریزی شدند تا شما به راحتی بتونید اعتماد به نفس تغییر رو در خودتون ایجاد کنید. حالا هم به جای دست دست کردن از تخفیف 35% استفاده کن . اما رژیم های ما یه شرط دارن. برای دیدن شرط رژیم تخصصی حوروس فیت همین الان پر انرژی شروع کن.

سبک زندگیت رو عوض کن

بهت کمک می کنیم به سالم خوری عادت کنی و ۳ تا ۵ کیلو در ماه وزن کم کنی.

اون هم با رژیم غذایی که فقط برای تو شخصی سازی می شه

سبک زندگیت رو عوض کن

بهت کمک می کنیم به سالم خوری عادت کنی و ۳ تا ۵ کیلو در ماه وزن کم کنی.

اون هم با رژیم غذایی که فقط برای تو شخصی سازی می شه

به پایان مقاله راهکار شگفت انگیز علم برای نداشتن اراده در رژیم لاغری  رسیدیم. از اینکه ما رو حمایت می کنید تا بتونیم بهتر سبک زندگی سالم رو در ایران جا بندازیم. ممنونیم. اگر تجربه ای از اراده ی ضعیف دارید برامون کامنت کنید. راستی یادتون باشه این مقاله می تونه زندگی یک فرد رو کاملا تغییر بده پس برای خانواده و دوستاتون به اشتراک بذارید.