شاید آخرین چیزی که هنگام پاکسازی بدن از الکل یا پاکسازی کبد به آن فکر می کنید غذا خوردن باشد . اما از آنجایی که الکل ارتباط مستقیمی با توانایی بدن شما برای پردازش و متابولسیم مواد مغذی خاص دارد، بسیار مهم است که شروع این سم زدایی با تغذیه موادی باشد که در تنیجه مصرف الکل، بدن دچار کمبود آن شده است.در ادامه می پردازیم به معرفی 4 تکنیک برای پاکسازی بدن از الکل و پاکسازی کبد تا بتوانید هر چه سریع تر بدن خود را به تعادل بازگردانید.

دانشمندان مدت زیادی است که الکل را در شاخه ی سم ها طبقه بندی کرده اند چرا که مصرف آن اثرات مخربی بر بدن خواهد گذاشت.23 اثر مخرب  مصرف الکل را مطالعه کنید. مصرف بیش از حد الکل باعث مسمومیت الکلی می شود علائمی همچون استفراغ،از دست دادن تعادل وغیره را به همراه دارد.

4 تکنیک پاکسازی بدن از الکل و پاکسازی کبد

در مراحل اولیه سم زدایی ممکن است خوردن هر نوع غذایی برای شما دشوار باشد، اما زمانی که علائم شما رو بهبود رفت، بسیار مهم است تا غذاهای رژیمی متعادلی را میل کنید که بدن خود را به هماهنگی عملکردی قبل بازگردانید. در زیر4 تکنیک پاکسازی بدن از الکل و پاکسازی کبد را معرفی می کنیم که شامل غذاها، ویتامین ها و مواد معدنی است که می توانید در طول مدت پاکسازی بدن از الکل از آن استفاده کنید.

 1. برای پاکسازی بدن از الکل مصرف آب خود را بالا ببرید.

در طول مراحل اولیه سم زدایی، آبرسانی بدن به طرز شگفت آوری مهم است . مراحل اولیه ترک الکل به ناچار دارای عوارض می باشد،که مصرف آب می تواند روند بهبود این عوارض را تسریع کند. مقاله چقدر آب بنوشیم تا از کم آبی بدن در امان باشیم، می تواند به شما کمک کند. علائم بعضی از عوارض های ترک الکل شامل :

 • خستگی
 • اضطراب
 • تهوع یا استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • افسردگی
 • و بیشتر

تمامیه علائم ذکر شده در صورت کم آبی بدن، شدت خواهد یافت . از آنجایی که الکل در واقع بدن را کم آب می کند شما باید دو برابر قبل آب بنوشید تا اطمینان یابید بدن یک منبع مناسب آب را دریافت خواهد کرد. حتی اگر میل به نوشیدن آب ندارید، سعی کنید آب بنوشید تا بدن سموم جذب شده به واسطه الکل را از بین ببرد.

 1. شروع پاکسازی کبد را با مصرف سوپ و مایعات آغاز کنید.

زمانی که شروع به سم زدایی الکل می کنید معمولا بین 24 تا 72 ساعت طول خواهد کشید، در این زمان ممکن است کاهش مقدار غذا بسیار دشوار باشد. خودتان را مجبور به مصرف وعده های سنگین نکنید حتی اگر وعده های سالمی باشند. در عوض بر روی مصرف سوپ و مایعات تمرکز کنید.

اگر خودتان سوپ را تهیه می کنید، مطمئن شوید که سوپ شما  دارای مقدار زیادی سبزیجات و حتی اندکی پروئین مانند لوبیا، مرغ و ماهی باشد. همینطور می تواندی چای، آبمیوه سبزیجات و میوه بنوشید تا کمبود مواد مغذی بدن خود را برطرف نمایید.

 1. ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را فراهم کنید.

اکثر افراد الکلی دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند. مصرف الکل جذب ویتامین ها در بدن (به خصوص ویتامین های ب) را مختل می کند. ویتامین های B در تبدیل مواد غذایی به انرژی بسیار حیاتی هستند.غذاهای رایج سم زدا دارای ویتامین B شامل :

 • تخم مرغ
 • آجیل ها
 • سبزیجات با برگ سبز
 • شیر
 • لوبیا

ویتامین های محلول در چربی که شاید دارای کمبود باشید شامل :

بسیار مهم است که در طول رژیم سم زدایی الکل از مواد غذایی سرشار از ویتامین استفاده کنید، چرا که درمان و ریکاوری سلامت بدن شما را سریع تر خواهد کرد. 23 اثر تاسف الکل بر بدن انسان را بخوانید تا متوجه شوید هر دفعه که این سم را وارد بدن خود می کنید چه خیانتی در حق سلامتی خود کرده اید.

 1. اجرای یک رژیم متعادل

از آنجایی که الکل سرشار از قند است، کسانی که در حال سم زدایی  هستند تمایل بسیاری به مصرف انواع میان وعده های شیرین و قندی دارند. سعی کنید مصرف غذاهایی با کیفیت پایین و مضر را به حداقل رسانید و عادات غذایی سالم را پیش بگیرید ، تا زمان ریکاوری بدن شما کوتاه تر شود. حتی اگر در هنگام نوشیدن الکل از غذاهای سالم استفاده کنید، الکل توانایی بدن شما برای استفاده و هضم مواد مغذی مهم را مختل می کند.

چنانچه  می خواهید از رژیم های سم زدایی استفاده کنید پیشنهاد ما رژیم سم زدایی و 9 دستورالعمل سریع نوشیدنی های سم زدای الکل و کبد است. به پایان مقاله معرفی 4 تکنیک پاکسازی بدن از الکل و پاکسازی کبد رسیدیم. اگر این تکنیک ها را انجام داده اید. تجربه خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر دوستی دارید که در مصرف الکل زیاده روی می کند. این تکنیک ها را برای او به اشتراک بگذارید. اشتراک تکنیک های سلامتی می تواند مشوق فرد دیگری در شروع سبک زندگی سالم باشد.