هیچ چیز مثل یه لیوان آب یخ، نمی تونه حال آدم و توی تابستان جا بیاره. اما بعد از خواندن مقاله نوشیدن آب سرد و بررسی ۸ عدد از خطرات پنهان و مضرات  آن احتمال داره قبل از خوردنش، یکم بیشتر فکر کنید و سلامتی بدن را اولویت قرار دهید. زمانی که من برای اولین بار این مقاله را خواندم، شوکه شدم و با خودم فکر کردم که قطعا باید برای بقیه هم مناسب باشه. چون ما ایرانی ها در نوشیدن آب سرد فوق العاده ایم.یکی از عواملی که می تواند شما را اگاه تر کند عملکرد های حیاتی آب در بدن انسان است. چرا که آگاهی بیشتر، تصمیمات عاقلانه تری را در پی دارد. خب حالا وقتشه که خسارات پنهان خوردن آب سرد را باهم مرور کنیم :

بررسی ۸ عدد از خطرات پنهان نوشیدن آب سرد

 • موجب افزایش چربی اضافی

این تکنیک کاهش وزن که می گوید با نوشیدن آب سرد، سوخت ساز بیشتر و در نتیجه کاهش وزن را تجربه خواهید کرد. کاملا اشتباه است. چرا که شرایطی که آب سرد ایجاد می کند، شرایطی است که چربی ها را سخت و آنها را به حالت لخته در می آورد. بنابراین سوزاندن کالری و چربی در فرآیند گوارش سخت تر می شود که همین موجب افزایش چربی در بدن خواهد شد. از مضرات آب سرد، افزایش چربی اضافی در ناحیه شکم است.

 • یبوست

نوشیدن آب سرد همزمان موجب سفت شدن غذا و منقبض شدن روده  می شود. این اتفاق فرآیند دفع مدفوع را با مشکل روبرو می کند. بنابراین یکی از مضرات آب سرد، یبوست می باشد.  پیشنهاد می شود آب ولرم بنوشید تا فرآیند گوارش با عملکرد بهتری کار کند.

 • مانع آبرسانی بدن

همانطور که قبلا اشاره شد آب سرد نه تنها فرآیند آبرسانی بدن را تسریع نمی کند بلکه باعث کند شدن آن نیز می شود.به این دلیل که، بدن قبل از استفاده از آب خورده شده، ابتدا باید آن را به دمای معمولی برساند.تنها دوندگان مسافت های طولانی می توانند از این مکانیزم تاخیری استفاده کنند تا سطح آب بدن خود را متعادل نگه دارند. لذا نوشیدن آب سرد فقط برای دوندگان مسافت های طولانی پیشنهاد می شود.

 • تحلیل انرژی در بلند مدت

هنگامی که آب سرد می نوشید در ابتدا حس و انرژی بهتری را خواهید داشت، اما در ادامه باعث تضعیف انرژی بدن خواهد شد. به این دلیل که بدن انرژی بیشتری را صرف گرم کردن آب سرد می کند تا آنرا به دمای معمولی برساند. بنابراین این عادت در بلند مدت می تواند برای سلامتی بدن مضر باشد.

 • بیماری های گوارشی

نوشیدن آب سرد، منجر به ناراحتی معده، دردهای معده، گاز معده و حالت تهوع می شود. آب سرد می تواند بر روی اندام های داخلی بدن تاثیرگذار بدی باشد. به عنوان مثال: باعث انقباض معده می شود تا حدی که غذا به طور کامل نمی تواند هضم و یا در سیستم گوارش دفع شود. و یا باعث جمع شدن رگ های خونی شود.

 • کاهش ضربان قلب

یکی از مضرات آب سرد، کاهش ضربان قلب است. به این دلیل  که طولانی ترین عصب (عصب ویگس) که تا پشت گردن شما امتداد دارد تحت تأثیر نوشیدن ناگهانی آب سرد قرار گرفته است . میزان ضربان قلب شما تا زمانی که دمای بدن به حالت تعادل بر نگردد همچنان آهسته خواهد بود.

 • تحریک گلو

درست در روز سرد زمستان که آبریزش بینی پیدا می کنید،  در واقع مسیر سینوس های شما بسته می شود، نوشیدن آب سرد درواقع واکنشی مشابه به این را خواهد داشت. به عبارت دیگر بدن شما خلطی (ماده مخطی) را به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی تولید می کند تا هوا و یا آب سرد را درواقع گرم کند. تفاوت در اینجاست که در مورد نوشیدن آب یخ، چنین واکنشی برای بدن لازم نیست ، بلکه درواقع این واکنش باعث ازدیاد خلط در ناحیه نای شما می شود و بنابراین موجب می شود تا گلوی شما درد کند.

 • سر درد

اگر تا به حال بستنی سرد یا یخ خورد شده مصرف کرده باشید با عبارت ” فریز شدن مغز” آشنا هستید، حال زمان آن است تا بدانید که آب سرد هم دقیقات همین کار را انجام می دهد. بسیاری از عصب های نخائی را سرد می کند، و آنها سریعا به مغز پیام می فرستند. سردرد یکی از عوارض این پیام هاست، تا عصب های نخائی سرد شدن خودشان را به بدن هشداردهند.

۸ خطر پنهان نوشیدن آب سرد – مضرات آب سرد

امتیازات: فواید نوشیدن آب گرم

از آنجایی که کاملا مشخص است نوشیدن آب سرد برای شما هیچ مزیتی ندارد، در اینجا کاملا متوجه خواهید شد که تغییر دمای سرد به دمای گرم و مطلوب آب، درواقع امتیازاتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد:

 • سیستم گوارش شما کارآمد تر واقع خواهد شد چراکه آنزیم های گوارشی طبیعی باعث تحریک آب گرم می شود.
 • در هر جرعه آبی که می نوشید سرعت آبرسانی بیشتری را تجربه خواهید کرد.
 • نوشیدن آب ولرم منجر به داشتن خونی تمیز و خالص تر خواهد شد.
 • با آب ولرم، فرآیند سم زدایی بدن را افزایش می دهید.
 • آب ولرم فرآیند وفع از طریق روده را منظم تر و کاملتر می کند.
 • به یاد داشته باشید که 8 لیوان آب در روز بنوشید. جدول زمانبندی نوشیدن آب می تواند بسیار مفید باشد.

شما چقدر به نوشیدن آب سرد عادت دارید ؟ چقدر مضرات آب سرد را جدی می گیرید ؟ اگر دوست و یا یکی از اعضایخانواده تان عادت به نوشیدن آب سرد دارد. با اشتراک مقاله نوشیدن  آب سرد و بررسی ۸ عدد از خطرات پنهان و مضرات آن او را به سمت سلامتی راهنمایی کنید. همچنین تجربه خود را از نوشیدن آب سرد با دیگران به اشتراک بگذارید.